W Polsce obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Takie zasady obowiązują od 1 października 2017 roku (wcześniej wiek emerytalny wynosił 67 dla obu płci). Dyskusja o ewentualnym ponownym podwyższeniu wieku emerytalnego powraca w kontekście narastających problemów demograficznych. Mimo to rząd utrzymuje, że na chwilę obecną nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie.

Nowy wiek emerytalny w Polsce? Prezes ZUS podjął decyzję

Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odniósł się do pojawiających się spekulacji dotyczących podniesienia wieku emerytalnego. Zapewnił, że obowiązujące przepisy w tym zakresie nie ulegną zmianie. Derdziuk podkreślił również, że rząd nie prowadzi żadnych prac nad reformą systemu emerytalnego.

Reklama

Szef ZUS zwrócił uwagę, że obecny system zapewnia obywatelom dużą elastyczność. Każdy, kto osiągnie wiek emerytalny, może sam zdecydować, kiedy zakończyć aktywność zawodową. Istnieje też możliwość dalszej pracy już po przejściu na emeryturę.

Reklama

Szanujemy wolność Polaków, wybrali tak, że nie chcą by wiek emerytalny był zmieniany, mają prawo też pracować dłużej, po zyskaniu praw emerytalnych – powiedział Zbigniew Deredziuk na antenie "Radia ZET".

Nowe zasady emerytur w Polsce. Prezes ZUS rozwiewa wątpliwości

Prezes ZUS odniósł się do aktualnych zasad obliczania emerytur, podkreślając, że obowiązujący system uwzględnia waloryzowane składki. Wysokość świadczenia emerytalnego zależy dziś przede wszystkim od sumy zgromadzonych składek oraz przewidywanej długości życia.

Derdziuk zaznaczył również, że kluczowym elementem systemu jest swoboda wyboru – każdy obywatel ma prawo samodzielnie zdecydować, czy chce dłużej pozostać aktywny zawodowo. Przypomniał, że wysokość emerytury jest ściśle powiązana z okresem pracy oraz wysokością odprowadzanych składek.

Czy ZUS grozi bankructwo? Prezes Zbigniew Derdziuk uspokaja

Zbigniew Derdziuk zapewnia, że pomimo niekorzystnych zmian demograficznych, polski system emerytalny pozostaje w dobrej kondycji. Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że w perspektywie najbliższych 50 lat nie ma podstaw do obaw o jego wypłacalność.

Prezes ZUS zaznaczył, że choć starzejące się społeczeństwo może wpływać na wysokość przyszłych świadczeń, to sam system nie stoi w obliczu bankructwa.

ZUS nie upadnie, ponieważ jest integralną częścią państwa. Problemy mogłyby się pojawić dopiero wtedy, gdyby państwo przestało funkcjonować – stwierdził Derdziuk.

Przesłanki do podniesienia wieku emerytalnego w Polsce

Choć oficjalnie rząd nie planuje zmian w zakresie wieku emerytalnego, eksperci coraz częściej wskazują na rosnącą liczbę czynników, które mogą w przyszłości wymusić taką decyzję. Oto najważniejsze przesłanki do rozważenia podniesienia wieku emerytalnego:

  • kryzys demograficzny - polskie społeczeństwo szybko się starzeje. Spada liczba osób w wieku produkcyjnym, a rośnie liczba emerytów. Oznacza to, że coraz mniej pracujących osób musi utrzymać coraz większą liczbę świadczeniobiorców.
  • wydłużająca się długość życia - średnia długość życia w Polsce systematycznie rośnie. Wydłużenie okresu życia na emeryturze oznacza większe wydatki państwa na wypłaty świadczeń.
  • stabilność finansowa systemu - choć obecnie ZUS zapewnia o stabilności systemu, w dłuższej perspektywie rosnące wydatki emerytalne mogą prowadzić do konieczności zwiększenia dopłat z budżetu państwa.

Nowy wiek emerytalny w Polsce a wybory prezydenckie. Co proponują kandydaci?

W nadchodzących wyborach prezydenckich kwestia wieku emerytalnego budzi duże emocje. Kandydaci na prezydenta prezentują różne stanowiska – od zdecydowanego sprzeciwu wobec podnoszenia wieku emerytalnego, po postulaty jego elastycznego dostosowania do realiów demograficznych i rynku pracy.

Jako kandydat obywatelski na urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej chcę jasno wszystkim państwu powiedzieć, że jako prezydent RP nigdy nie podpiszę ustawy zwiększającej wiek emerytalny Polek i Polaków – zadeklarował Karol Nawrocki.

W podobnym tonie wypowiadał się Rafał Trzaskowski. – Jeżeli zostanę prezydentem Rzeczpospolitej, to zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała podnieść wiek emerytalny – stwierdził.

Z kolei kandydatka Lewicy Magdalena Biejat chce zrównania wieku emerytalnego. Nie chodzi jednak o równanie "w górę", a "w dół". — Jestem za tym, żeby obniżyć wiek emerytalny mężczyzn, bo uważam, że nikt nie powinien być zmuszany do pracy ponad siłę — mówiła Biejat podczas spotkań z wyborcami.

Ile wynosi minimalna emerytura w Polsce? Warunki, które trzeba spełnić

W 2025 roku minimalna emerytura w Polsce wynosi 1878,91 zł brutto. Aby otrzymać emeryturę minimalną, należy spełnić jeden podstawowy warunek – mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Wynosi on co najmniej:

  • 20 lat dla kobiet,
  • 25 lat dla mężczyzn.

Jeśli ktoś przechodzi na emeryturę, ale nie osiągnął wymaganego stażu, ZUS nie ma obowiązku podnosić jego świadczenia do poziomu emerytury minimalnej. Wówczas wypłacana jest kwota wynikająca z podziału zgromadzonego kapitału przez statystyczną długość życia.